Ucuza Seyahat Rehberi #3  Yemek Masraflarını Azaltmak

Seyahat planı yaparken birçok kişi yemek masraflarını hesaba katmayı unutur. Ucuza seyahat rehberi serimizin bu bölümünde yemek masraflarını azaltmak üzerine konuşacağız. Ulaşım fiyatlarının her geçen gün arttığı bu dönemde, yemek fiyatları da gezenleri epey yoran sorunlarından biri hâline gelmiştir. Bu yazımızda yemek masraflarınızı nasıl en aza inderebileceğinizi, nasıl ekonomik ve doyurucu seçenekleri bulabileceğinizden bahsedeceğiz. Eğer siz de bu yazıların devamının gelmesini istiyorsanız sosyal medya adreslerimizden düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir ve diğer iletişim kanallarımızdan bize geri dönüş yapabilirsiniz.

Yemek Masraflarını Azaltmada Altın Kural! 

Bu seçeneklere geçmeden önce bazı noktalara değinmemiz gerekir. Özellikle harcamalarımızı düşürmek için tercih edeceğiniz alt sınıf veya merdiven altı lokantalar temizlik ve kalite bakımından oldukça yetersiz olabilir. Bu durum ise tahmin edebileceğiniz üzere midenizi bozmanıza ve seyahat planınızın tam ortasında hastaneye gitmenize sebep olabilir. 

Bununla birlikte eğer alerjik olduğunuz gıdalar varsa gittiğiniz yerlerde alerjik olduğunuz gıdayla yiyeceklerin bulaşık olup olmadığını işletme sahibine sormanız gerektiğini unutmayın. 

Şimdi sizlere, gezerken keyif alacağınız hem tok tutan hem de bütçeyi sarsamayan birkaç öneri sunacağız.

Gezilerde Yemek Masrafını Azaltmanın Yolları #1

Çok eski zamanlarda başlayıp günümüzde hâlâ devam eden sokakta satışı yapılan yemekler, dünyanın hemen hemen her yerinde oldukça yaygındır.

Yerel yemeklerin yanısıra farklı lezzetleri de sunması hem pratik hem de doyurucu olmasıyla bilinen sokak yemeklerini mutlaka denemelisiniz. 

Sokak lezzetleri her ne kadar göz ardı edilse de seyahat sırasında tercih edilebilecek en hızlı ve ucuz alternatiflerin başında yer alır. 

Örneğin; Kahramanmaraşta maraş dondurması, İzmir’de boyoz, İstanbul’da ıslak hamburger, Bursa’da kestaneyi denenecekler listesine ekleyebilirsiniz. Turşu suyu, simit, irmik helvası ve pilav gibi sokak yemeklerini de yine bölgesine göre tercih edebilirsiniz. 

Sokak yemeği tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de doğru satıcıları tercih etmektir. Seyahate gittiğiniz bölgede yerlilerine sorarak en popüler ve en iyi satıcıları bulabilirsiniz. 

Bununla birlikte turistik bölgelerde restoranların fiyatlandırması oldukça yüksek olabildiğinden, bütçesinin büyük bir kısmını yemeğe ayırmak istemeyenler veya öğrenciler için sokakta satılan yemekler çok daha ekonomik bir seçim olacaktır.

Eğer bulunduğunuz yerin kültürünü ve benliğini farklı bir yönden keşfetmek istiyorsanız sokakta satılan seyyar yemekler buna yardımcı olacak ve sizi kabarık bir hesap ödemekten de kurtaracaktır. 

Gezilerde Yemek Masrafını Azaltmanın Yolları #2 Küçük Esnaflar

Günümüzde globalleşmiş fast food zincirleri gittikçe pahalılaşırken, seyahat masraflarında bir durak da onlara ayırmak pek akıl kârı bir çözüm değildir. 

 Küçük esnaflar ise tam bu noktada imdadınıza yetişir ve hem doyurucu menüleri hem de uygun fiyatlarıyla size hem lezzet hem de geleneksel kültürü tanıtma fırsatı verir. 

Küçük esnafların bir diğer iyi yanı da bulundukları bölgenin kültürünü yansıtıyor olmalarıdır. Birçok küçük esnaf dükkanın duvarlarına geçmiş gazete kupürlerini, geçmiş yıllarda dükkanı ziyaret etmiş ünlüleri, şehrin futbol takımı ile ilgili geçmiş önemli haberleri asar. Bununla birlikte babadan oğula geçen dükkanlarda dükkanın tarihçesini dahi öğrenebilirsiniz. 

Gezilerde Yemek Masrafını Azaltmanın Yolları #3 Hazır Gıdalar

Seyahatlerde yemek masraflarını azaltmak üzerine son adımımız da markette satılan hazır gıdalar üzerine olacak.

Herkesin en az bir kez reklamını gördüğü, seyahat blogları, karavan ve çadır tatil yapan birçok kişinin kullandığı markette satılan hazır gıdalar da tatil boyunca vazgeçilmezleriniz arasında yer alabilir. 

Dışarıdan bakıldığında tatsız görünen hazır gıdalar tahmin ettiğinizden çok daha iyi tada sahip olabilir ve günü kurtarmanıza yardımcı olabilir. Yurtdışına giden birçok kişinin de masraflardan kısmak için uyguladığı bu yönteme kesinlikle şans vermenizi tavsiye ederiz.

Herkesin damak zevki değişebilmekle birlikte hazır çorbalar, pilavlar ve sandviçler birçok kişinin damak zevkine uygundur ve ortalama bir lezzete sahiptir. 

Eğer hazır gıdalarla aranız pek iyi değilse ve farklı bir çözüm yolu arıyorsanız tek kullanımlık salam, peynir gibi alternatiflere yönelerek kendi sandviçinizi yapabilirsiniz. 

Bugünkü yazımızda ucuza seyahat rehberi serisinin üçüncü bölümü olan yemek masraflarını azaltmak üzerine konuştuk. Serimizin devamı için bizi takip etmeyi, serinin diğer yazılarına ulaşmak için blog içeriklerimizi kontrol etmeyi unutmayın! 

GrakGrak Cargo, sürdürülebilir kargo, para kazanma, travel, hızlı kargo, gizli kargo, uygun kargo, ucuz kargo, anlık takip, hızlı teslimat, taşırken kazan, seyahat ederken taşı
tr_TRTürkçe
× Hemen Mesaj At