GrakGrak Cargo Nedir?

GrakGrak Cargo herkesin uygun fiyatla kargo gönderebilmesi için kurulan çift taraflı kazan kazan mekanizmasıyla oluşturulmuş  yepyeni bir ekosistemdir. Seyahat ederken para kazanmak isteyen kişileri, uygun fiyatlı kargo göndermek isteyen kişilerle buluşturur. Kargo gönderme sistemi yalnızca işlerinizi kolaylaştırmakla kalmaz, sürdürülebilir kargo ile kargo sektörüne önemli katkılarda bulunur. GrakGrak yenilikçi yaklaşımlarıyla hem doğayı hem de kargonuzu korur. Klasik kargoculuk sistemi ile değil, size kargolarınızla birebir ilgilenme fırsatı sunarken, bir yandan da karbon emisyonunu azaltarak dünyaya ve ekosisteme katkıda bulunmanızı sağlar.

Nasıl Kargo Gönderebilirim?

Uygulamayı indirip üye olduktan sonra Profil -> Hesap kısmından Kimlik Doğrulama sekmesinden kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra kargo gönderimi yapabilirsiniz.

GrakGrak Cargo ile Nasıl Para Kazanabilirim?

GrakGrak Cargo uygulamasını kullanarak para kazanabilirsiniz.

Seyahat Edeceğim. Nasıl Götürecek Kargo Bulabilirim?

Uygulamada bulunan Kargo Ara kısmından seyahat edeceğiniz şehirler arasında ilanda bulunan kargolardan seçebilirsiniz veya yer ilanı verebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamada bulunan haritadan etrafınızda bulunan kargoları bulabilirsiniz.

Nerelere Kargo Gönderebilirim?

192 ülkenin tamamına kargo gönderebilirsiniz.

Kargomu Kimin Taşıyacağını Seçebilir Miyim?

Evet seçebilirsiniz. Kargonuzu götürmek için gelen kargo götürme istekleri içerisinden istediğinize onay verebilirsiniz. Bunun dışında yer ilanı olan kullanıcılarımıza Kargomu Götürür Müsün? isteği gönderebilirsiniz.

Kimin Kargosunu Taşıyacağımı Seçebilir Miyim?

Evet seçebilirsiniz. Kargo Ara kısmından ilgilendiğiniz kargoları bulup kargo sahibine kargo götürme isteği gönderebilirsiniz.

Kargomu Taşıyanla Nasıl İletişime Geçebilirim?

Kargo taşıyan üyenin profiline girip veya kargonuza üzerine tıklayıp “İletişime Geç” kısmından irtibata geçebilirsiniz.

Ne Tür Kargolar Gönderebilirim?

Ülkelerin ilgili kanun ve mevzuatlarında belirtilen tüm ürünler ile aşağıdaki ürünlerin gönderilmesi ve taşınması yasaklanmıştır:
- Yanıcı – patlayıcı ve aşındırıcı nitelikli tehlikeli maddeler
- Bozulabilecek biyolojik maddeler ve radyoaktif maddeler.
- Afyon, morfin, kokain ve esrar gibi uyuşturucu maddeler.
- Canlı, cansız hayvanlar.
- Para, çek, senet vb. kıymetli evrak ile altın, gümüş gibi değerli taşlar ve ziynet eşyaları.
- Kısa sürede bozulabilecek; et, tavuk, balık, bağırsak, ham deri, mutfak yağları ve yumurta, sıvı deterjan, makine yağları, plastik ve yağlı boyalar.
- İnce ambalaj içinde ağır, sivri, ambalajı yırtabilecek maddeler.
- Mermi, boş kovan, tabanca, av tüfekleri, her türlü havalı ve ateşli silahlar.
- Organ ve cenaze.
- Tütün ve tütün mamulleri
- Batarya, pil gibi patlayabilecek, alev alabilecek ürünler
- Mıknatıslı ürünler
- İlaç
- Bıçak benzeri kesici aletler
- Telif hakkı olan markalı ürünlerin orijinal olmayan kopyaları, taklitleri
- Ülkeden çıkışı ve karşı ülkeye girişi kanunla ya da düzenlemeyle yasaklanmış tüm maddeler,
- Sıkıştırılmış veya sıvı hale getirilmiş gazlar veya basınç altında çözünen gazlar
- Parfüm, deodorant
- Mıknatıslı ürünler
- Tohum
- Tamir amaçlı yurtdışına gönderilip geri gelecek ürünler
- Sanat eserleri, antikalar, yürürlükte olan herhangi bir mevzuat veya düzenleme tarafından yasaklanan yayınlar veya görsel-işitsel medya
  İlgili mevzuat ile alınması, satılması, taşınması veya elden ele geçmesi yasak edilen her türlü madde.

Fiyatlandırma Nasıl Yapılıyor?

Fiyatlandırma, kargonuzun ağırlığına, göndereceğiniz mesafeye, şehir içi / şehirlerarası / ülkeler arası olup olmadığına göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Ödemeler, kargo ilanının sonunda kredi kartı ile yapılmaktadır. Tüm ülkelerin kredi kartları geçerlidir. Kargo taşıma ücretleri ise kargo teslimatının onaylanmasına müteakip 48 saat içerisinde kullanıcının hesabına yatmaktadır.

Neden Kimlik Bilgilerime İhtiyacınız Var?

Kargo göndermek ve götürmek isteyen herkes KYC (Know Your Customer) sistemi ile kimlik doğrulması yapmak zorundadır. Kimlik bilgileri, kullanıcının doğruluğu tespit edilmesi için otonom olarak alınmaktadır. Bu bilgiler kargolarınız güvenliğini sağlamak için alınmaktadır.

Kargom Hiç Teslim Edilmezse, Zamanında Teslim Edilmezse veya Zarar Görürse Ne Olur?

GrakGrak Cargo ile gönderdiğiniz her kargo sigortalanmaktadır. Sigorta kasko değeri kargo gönderirken verdiğiniz beyan esas alınarak hesaplanmaktadır. Eğer kargonuz hiç teslim edilmezse ve / veya kargonuza zarar gelirse şirketimiz zararınızı kasko bedeli üzerinden hemen tanzim edilmekle birlikte kargoyu taşıyan kişinin hesabı dondurularak yasal işlem başlatılmaktadır.

Kargomu Nasıl Takip Edebilirim?

Kargonuzu, kargoyu taşıyan üyemize teslim ettikten sonra uygulamada bulunan Kargo Ara (2.tab) sayfasından Yolda sekmesinde bulunan kargonuzun üzerinde tıkladığınızda anlık olarak takip edebilirsiniz.

Çevreye Etkiniz Nedir?

Geleneksel Kargo Hizmetlerinde 1 Kg Kargo ekstradan 0.72 Kg CO2 emisyonu salmaktadır. GrakGrak Cargo ile kargo göndermek için araç kullanılmaz, hali hazırda seyahat halindeki insanların kargo taşımasını amaçlar. Böylelikle kargo paylaşım ekonomisi üzerine kurulmuştur. GrakGrak Cargo Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 12 ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 13’ü desteklemektedir.

tr_TRTürkçe
× Hemen Mesaj At