What is GrakGrak Cargo?

GrakGrak Cargo herkesin uygun fiyatla kargo gönderebilmesi için kurulan çift taraflı kazan kazan mekanizmasıyla oluşturulmuş  yepyeni bir ekosistemdir. Seyahat ederken para kazanmak isteyen kişileri, uygun fiyatlı kargo göndermek isteyen kişilerle buluşturur. Kargo gönderme sistemi yalnızca işlerinizi kolaylaştırmakla kalmaz, sürdürülebilir kargo ile kargo sektörüne önemli katkılarda bulunur. GrakGrak yenilikçi yaklaşımlarıyla hem doğayı hem de kargonuzu korur. […]

How can I send packages?

After downloading the application and becoming a member, you can send cargo after authenticating from the Authentication tab in Profile -> Account.

I will travel. How can I find packages to be delivered?

From the Cargo Search section in the application, you can choose among the cities you will travel from among the cargoes in the ad or place a place ad. However, you can find the cargos around you on the map in the application.

Can I choose whom carries my package?

Yes, you can choose. You can approve any of the incoming cargo delivery requests to take your cargo. Apart from this, can you take my cargo to our users who have place advertisements? You can send the request.

What kind of package can I send?

Ülkelerin ilgili kanun ve mevzuatlarında belirtilen tüm ürünler ile aşağıdaki ürünlerin gönderilmesi ve taşınması yasaklanmıştır: – Yanıcı – patlayıcı ve aşındırıcı nitelikli tehlikeli maddeler – Bozulabilecek biyolojik maddeler ve radyoaktif maddeler. – Afyon, morfin, kokain ve esrar gibi uyuşturucu maddeler. – Canlı, cansız hayvanlar. – Para, çek, senet vb. kıymetli evrak ile altın, gümüş gibi […]

How does GrakGrak Cargo calculate prices?

Pricing is calculated with a special algorithm according to the weight of your cargo, the distance you will send, whether it is within the city / between the cities / between the countries.

en_USEnglish
× Hemen Mesaj At